Astăzi încă 17 cazuri noi de COVID-19 au fost înregistrate în Republica Moldova. Despre aceasta a anunțat ministru Sănătății, Viorica Dumbrăveanu în cadrul unei conferințe de presă, transmite Știri.md.

Astfel, în total, în țară avem confirmate 66 de cazuri de coronavirus.
“Astăzi au fost testate primar 90 de teste. Ca rezultat avem 17 cazuri înregistrate de infecție cu COVID-19, dintre care 12 sunt cu transmitere locală. 8 persoane infectate sunt din Chișinău, o persoană din Hâncești, 2 persoane din Sângerei și un caz din Ștefan Vodă. Totodată avem 5 cazuri de import: 4 cazuri din Ucraina și un caz din Rusia. În total avem 66 de persoane infectate cu COVID-19”, a precizat Viorica Dumbrăveanu.
Potrivit ministrului, persoanele infectate sunt tratate la Spitalul Toma Ciorbă din Capitală.
Potrivit datelor oficiale, până în prezent, în Republica Moldova a fost înregistrat un singur deces din cauza COVID-19, iar doi pacienți infectați s-au vindecat.
Cât de utilă a fost acestă postare?
Faceți clic pe o stea pentru a evalua!
Rata medie / 5. Numărul de voturi:
Fără voturi până acum! Fii primul care notează această postare.
Ne pare rău că această postare nu a fost utilă pentru dvs.!
Spune-ne cum putem îmbunătăți această postare?